Stres-Jak ho zvládnout.

Stres – jak ho zvládnout?

Stres je již běžná součást našeho každodenního života a každé rodiny.

  1. Matka –  je ve stresu z toho, že ráno musí stihnout vypravit děti do školky, školy, jít do práce, během toho si skočit k zubaři, pak zpět do práce, děti, kroužky, atd.
  2. Otec –  je od rána myšlenkami jinde, protože v práci se blíží uzávěrka, do toho musí zvládnout několik pracovních schůzek a projekt, který měl dávno fungovat, nefunguje, a šéf si žádá vysvětlení.
  3. Dítě ve škole –  musí odevzdat domácí úkol, které nepochopilo, bude psát dvě písemky, po škole má vystoupení v hudebce, přijde dnes domů pozdě a další den bude mít referát před celou třídou.
  4. Dítě ve školce – stále si nezvyklo na novou paní učitelku, jediný kamarád už nastoupil do školy, a obědy mu vážně nechutnají a nikdo to nechápe

A tak bychom mohli pokračovat klidně i ke psovi, který nezvládá být doma sám, nemá důvěru a bojí se.

Stres je podtlak, který v nás spouští pro nás nejrychlejší a nejjednodušší způsob řešení dané situace. Ale ne nejefektivnější. Když jsme rozrušeni, tak těžko hledáme konstruktivní řešení, které by dlouhodobě fungovalo a nás to nezničilo. 

Stres a Bachovy esence

Abychom mohli v životě něco konstruktivně měnit, a tím stres ve svém životě minimalizovat, tak se musíme nejdříve uklidnit a nepodlehnout prvotní reakci, kterou stres způsobuje. 

Nejčastěji je to zrychlení, které jde ruku v ruce se spoustou katastrofických myšlenek.

„To nestihnu. Šéf mě zabije. Dostanu padáka. Žena se semnou rozvede.“

Tohle je zrovna hodně vyhrocená situace, ale takto stres funguje. Tlačí nás do těch nejhorších řešení a do stavu, že já to nezvládnu, je toho moc.

Tomuto stavu, který zde popisuji, je z bachových esencí velice blízká esence Jasanu (Elm). Lidé, kteří tuto esenci potřebují, jsou obvykle sebevědomí a všechny své povinnosti zvládají. Jakmile se však najednou nahrne toho více, tak je to znejistí, a přijdou si zavaleni, neschopní a pod tlakem.

Netýkavka a Bílý kaštan

Zrychlenost, která většinou vždy nastává, když nás zachvátí stres, dokáže zklidnit bachova esence Netýkavky (Impatiens). Tuto esenci obecně potřebují lidé, co jsou v běžném životě zrychlení, prudčí, hned je něco emočně rozladí. Ale stejně, jak se rychle rozohní, tak se i rychle zchladí. Nesnáší pomalost u druhých, a vše by si proto nejraději udělali sami.

Myšlenky, které stres podporuje, jsou vždy přehnané, negativní a vysilující. V tomto případě nám opakující se myšlenkový dialog může pomoci zklidnit bachova esence z Bílého kaštanu (White chestnut). 

Stres je neblahý v tom, že se vše snažíme nejdříve vyřešit v hlavě a zasekneme se tam, protože kloudné řešení nepřichází. To nás zároveň, jak psychicky, tak i fyzicky vyčerpává. Proto se esence Bílého kaštanu může zkombinovat s esencí Olivy (Olive). Je to jedna z nejčastěji používaných esencí, protože pomáhá člověku znovu nalézt svou ztracenou sílu. 

Stres vyžaduje individuální řešení

Bachovy esence svým působením na emoční rovině pomáhají člověku zklidnit se. Umožňují mu zkrotit své přehnané emoce, aby se mohl na situaci podívat objektivně a najít konstruktivní řešení.

Každý člověk a každá situace může vyžadovat jiné řešení. Někomu postačí esence, co jsem zmínila. A někdo jich bude potřebovat více a třeba i úplně jiné. Vždy záleží na konkrétním člověku. Proto i podobná situace může vyžadovat jiné a individuální řešení. Vždy se musíme dívat na člověka, nejen na situaci.  

Když je člověk navíc emočně rozhozený, tak se v celé situaci ztrácí. Proto je i důležité najít někoho, kdo situaci uvidí z opačné nezúčastněné strany. Může to být nějaký kamarád, rodič, partner či někdo, kdo s bachovými esencemi pracuje. 

S Bachovými esencemi pak může být stres lépe zvládnutelný. Jsou dobrým pomocníkem. Nikdy ale člověk nesmí zapomenout na to, že musí on sám něco v životě změnit. Že to za něj nikdo neudělá, ani Bachovy esence. 

fb-share-icon0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial