Vztek, agrese, vztekání, vzteklé dítě

Vztekání u dětí – když výchovné metody selhávají?

Vztekání u dětí potrápí nejednoho rodiče. Existují různé metody, jak ke vzteku dítěte přistoupit. Jak si ale poradit, když výchovné metody selhávají a naše nervy taky?

Jednou z možností jsou Bachovy esence. Co jsou přesně Bachovy esence a jak fungují píšu zde. Ale ve zkratce – působí přímo na jemnohmotné úrovni (jsou to takové „harmonizátory„, něco jako aromaterapie, ale tohle se nečichá, ale kape přímo do úst).

Výhodou Bachových esencí je, že nemají nežádoucí účinky, výrobci je prodávají jako doplňky stravy (na trhu je více výrobců, máte tedy na výběr), mohou se kombinovat s jinými doplňky a hlavně mohou je bez problému i děti.

Děti je z mé zkušenosti milují. A pokud se dokážete na své dítě podívat trochu s nadhledem, tak ani nebude problém, abyste esence vybrali sami.

vztekání u dětí, agrese, hněv, zlost

Které Bachovy esence na vztekání u dětí?

Když se podíváte na jednotlivé emocionální skupiny, podle kterých Edward Bach esence rozdělil, tak nenajdete žádnou skupinu s názvem vztek nebo agrese. Nejčastěji používané esence na vztekání nejen u dětí najdete hned v několika skupinách. A konkrétně se jedná o:

  • Cherry plum – slíva třešňová (skupina Strach)
  • Impatiens – netýkavka žlázonosná (skupina Osamělost)
  • Holly – cesmína ostrolistá (skupina Podléhání cizím vlivům a myšlenkám)
  • Willow – vrba žlutá (skupina Zoufalství a skleslost)
  • Beech – buk lesní (skupina Přílišná starostlivost o druhé)
  • Chicory – čekanka obecná (skupina Přílišná starostlivost o druhé)
  • Vervain – sporýš lékařský (skupina Přílišná starostlivost o druhé)
  • Vine – vinná réva (skupina Přílišná starostlivost o druhé)

Nejvíce Bachových esencí najdete ve skupině Přílišná starostlivost o druhé či Přehnaný zájem o okolí. Každá z těchto esencí se pak projevuje trochu jinak. Záleží na tom, proč mají o druhé takový zájem, co tím získávají a co se stane, když to nedostanou.

Bachovy esence ze skupiny Přílišná starostlivost o druhé

Buk lesní je esence, která je charakterizovaná tím, že je velice kritická vůči druhým. V tom spočívá její zájem o druhé. Je to taková permanentní netolerance, odsuzování a negativní smýšlení o druhých. Projev dítěte, které bude potřebovat buk bude tedy takový, že mu nebude nic dobré, vše bude špatně a bude tvrdohlavé v tom, co bude chtít (tak jako buk, který patří mezi nejtvrdší dřeva).

Například dítě, které chodí do školky, nechce tam být a najevo to všem dá tak, že bude řvát do té doby, dokud nedostane, co chce. Tedy že si pro něj maminka přijde. Jsou to děti, které se budou ale v běžném životě přít i s maminkou. Třeba, když ona už bude chtít jít domů, ale dítě chce ještě zůstat na hřišti. A nic mu nebude dobré. Ani to, že mu maminka nabízí, že si doma budou ještě hrát, nebo pustí pohádku. Či že, jen co si doma dají svačinu, tak zase půjdou na hřiště. Ne, prostě ne. Já si chci teď ještě hrát a přesto nejede vlak. Ke všemu, co maminka řekne, se dítě staví kriticky, netolerantně a negativně.

vztekání u dětí, manipulace, citové vydírání
Čekanka obecná

Čekanka a vinná réva

Naproti tomu čekanka si libuje v ovládaní lidí skrz manipulaci. Vyžaduje od druhých pozornost a pokud ji nemá, tak se vůči druhým nebojí uplatnit citové vydírání. Takže, když bude mít čekanka, co chce, tak bude spokojená. A navíc vám ještě bude říkat, jak byste co měli dělat, jak je to nejlepší. Ona to totiž ví nejlépe. Ale běda, když ne, tak bude smlouvat, aby získala, co chtěla. Ale jestli pak dodrží na čem jste se domluvili, kdo ví. Čekanka je ve srovnání s bukem milejší, ona nezačne hned zběsile vyvádět. Dokáže vyčkávat, ale samozřejmě během toho smlouvá, překecává, vydírá, apod.

Vinná réva, když není po jejím, tak není manipulativní, ale zcela dominantní. Rázně si jde za svým, dokáže být až nelítostná a velice agresivní. Není to křik já to chci, ale prostě „tohle je moje!“. Co chce, tak to si bere hlava, nehlava. A poslední sporýš. Ten, když je v klidu, tak je velice nadšený až fanatický. Má takové nadšení, kterým chce strhnout i ostatní. Má tah na spravedlnost a pravdu. Ale tu jeho. Takže běda, když druzí tohle nadšení (či pravdu) nesdílejí. Sporýš má svou představu, jak by něco mělo být, a když to není, tak ouha, naštve se.

agrese, dominance, vztek
Vinná réva

A zbylé esence a vztekání u dětí?

Poslední 4 Bachovy esence, které se nejčastěji používají na vztek, jsou každá z jiné skupiny. Jedna z nich je skupina Zoufalství a skleslost, kde jsem vybrala vrbu žlutou. Vrba prožívá nejdříve takový potlačený vnitřní vztek, kdy obviňuje ostatní z toho, co se jí stalo. Cítí se jako oběť osudu a podle ní za to můžou ti ostatní, ale ona rozhodně ne. A proto se cítí zoufale.

Je podobně negativní jako buk, ale vrba to na druhé směřuje v souvislosti s tím, že ostatní můžou za její trápení. Je velice náladová, ráda vyčítá a má pocit nespravedlnosti. A pokud toho je na ni moc, tak klidně i bouchne.

Kdo je rozhodně těsně před bouchnutím je slíva třešňová. Slíva má pocit, že ještě kapka a pohár nepřeteče, ale rovnou vybuchne. Vybuchne tak, že ztratí svou sebekontrolu a neví opravdu, co pak může provést. Tento stav nejčastěji zažívají maminky, když je toho na ně už moc. Už neví z které, do které. Snaží se, ale nejraději by už to své dítě ….. Je to opravdu nepříjemný stav, kdy má člověk z toho přepětí strach, že se přestane ovládat a že za sebe už pak nedokáže ručit. Proto se i nachází v emocionální skupině Strach.

Prudič jménem netýkavka

Takový další „prudič“ podobně jako buk nebo vrba je i netýkavka. Už ten název napovídá, že si s ní jen tak někdo do noty nepadne. U netýkavky je klíčová rychlost. Jsou to rychlí jedinci, kterým to rychle myslí a jsou frustrovaní z toho, když druhým ne. To je pak velice dráždí, jsou z toho nervózní, netrpěliví, cítí vnitřní napětí, které pak může vést k prudkým reakcím. Potřebují prostě vše rychle a proto si to raději i sami vše udělají (proto i skupina Osamělost). Pro netýkavku je ale typické, že jak rychle bouchne, tak se i rychle zklidní.

vztek, prudkost, podrážděnost
Netýkavka žlázonosná

A poslední esence na vztek u dětí a velice oblíbená je cesmína, ze skupiny Podléhání cizím vlivům a myšlenkám. Cesmína je dítě, které má v sobě čistou zlost a hněv. Je to takové vztekání, které může být i plné nenávisti, závisti a pocitu neštěstí. Velice dobře se tato esence osvědčuje u dětí, co jsou vzteklé z důvodu, že žárlí na svého sourozence.

Co když si nejsem jistá, kterou esenci vybrat?

Podstatou Bachových esencí, není řešit příčinu, ale zklidnit již vzniklé emoce. Proto nemusíte přesně vědět, z čeho vztekání u vašeho dítěte pramení. Díky tomu se i vybírá více než jedna esence. Nejčastěji 5-8. A samozřejmě nemusí to být jen esence, které nějakým způsobem pokrývají vztekání u dětí. Můžete tam vidět i jiné další dominantní emoce, které budete chtít zahrnout, a které s daným vztekáním souvisí.

Řiďte se tím, co vám napoví intuice. Ale nechte i rozum, ať výběr podpoří, a není to plácání jen tak. Pokud ale nad něčím příliš přemýšlíte a začínáte se v tom topit, tak to pusťte z hlavy pryč a znovu nechte, ať nastoupí intuice. Chce to praxi a čas. Ale pokud čas nemáte a situace u vás doma je opravdu kritická, tak mi napište nebo zavolejte a můžeme to spolu prokonzultovat.

fb-share-icon0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial