Víkendy patří tatínkům

Všimli jste si toho taky? Když o víkendu navštívíte dětské hřiště, tak tam většinou s dětmi najdete buď páry, anebo jen tatínky. Začala jsem si toho všímat čím dál tím častěji a prostě je to tak –  víkendy patří tatínkům!

hřištěMožná je to úkaz, který se vidí jen tady v Badenu u Vídně, kde zrovna bydlíme. Ale asi to bude všeobecný trend všude.

Přeci jen maminky mají svůj „rodičovský džob“ přes týden a rády si ony i děti přes víkend od sebe na chvíli odpočinou.

Bohužel, já poslední týdny jedu přesčasy, a tak s naším Maxem chodím většinou do parku sama, a prostě si všímám.

A je to opravdu vtipné a v podstatě i úžasné, jak tatínci statečně lezou na prolézačky, zachraňují ratolesti před pády a potom utírají umazané pusiny.

Proč ale o tom píšu, a jakou souvislost to má s jídlem?

Když jdu s naším už rok a půl starým prďolou ven, tak řeším, co si vezmeme na svačinu.  A myslím si, že pokud maminka svačinu nenachystá, tak může být tatínek pak úplně ztracený.

Náš Max si totiž jde sednout do kočárku jen pod příslibem, že bude nějaké to „ham“. A kdybych náhodou zapomněla, tak se hned po usazení zeptá: „Ham?“ a natáhne tu svoji malou ručku směrem ke mně.Untitled design (36)

Takže svačiny neplní jen úkol stravovací, ale je to i úžasný způsob, jak udržet své dítě v kočárku než dorazíte do cíle.

Protože už je skoro léto a malý už je opravdu zdatný jedlík, tak si troufám i na šťavnatější svačinky jako je například celé jablíčko. Než ho malý hryzec stihne okousat, tak já zase stihnu projet a zařídit vše, co jsem potřebovala.

Kdo neholduje jablku, tak bude rád za banán, který je alespoň ve šlupce. Hrozí tím minimální riziko ušpiněných rukou a ušpiněného kočárku. Pokud však vaší malou opičku nenapadne si banánek ulomit a pěkně si ho celou cestu držet v ručičce než se úplně „rozpustí“.

Někoho napadne, že tenhle problém řeší zažitá svačina pro nejmenší – pečivo. Vím, že pečivo by se zdálo jako skvělý způsob, jak ucpat dítěti pusinku, ale spíše mu tím ucpete střeva.

Pečivo není vhodná svačina pro malé děti.

Obzvláště není vhodné takové pečivo, které si běžně koupíte. Říkám tomu obilný fast food. Setkala jsem se s názorem, že i domácí kváskový chleba je dobrý dětem podávat až od 3 let. Do té doby lze obilí do stravy zakomponovat ve formě například ovesné či špaldové kaše, která je lehce nakvašená. Obsahuje pak méně lepku a je pro tělo stravitelnější.

20160320_140210_Richtone(HDR)

Nemůžu říci, že náš malý ještě nikdy pečivo nezkusil, ale snažím se mu v jeho i mé stravě opravdu vyhýbat.

V takovém případě se ale často setkáte s nepochopením ze strany nejbližšího okolí, které to prostě nechápe.

Proč mu nechceš dát chleba, vždyť to jí i ostatní děti. Já jsem ho taky jedl a žiju.

V tu chvíli si uvědomím, že já žiji prostě jinak a je to tak v pořádku. Ale to je zase na jiný článek.

Upečte si něco sami!

Když pečivo, tak si opravdu něco málo upeču sama. Lze si upéct skvělé jogurtové pečivo, které svačinový účel krásně splní a navíc nebude pro „malého strávníčka“ zátěží. Taky ho můžete namazat opravdovým nepasterizovaným máslem nebo přidat kousek sýru či třeba syrové okurky. Náš Maxík se může po okurkách utlouct.

A co takhle na svačinu syrové maso?

Nemůžu si pomoci, ale poslední dobou jsem podlehla proscuittu, opravdovému  proscuittu jen z vepřového a soli. Takže naše svačina o tomto víkendu vypadala tak, že jsme měli se sebou 2 jablka a balíček proscuitta.

vodaPro někoho možná stejně nepochopitelné jako pro mě svačina skládající se z rohlíků či pufovaných patvarů lisovaných za vysokých teplot. A o sladkostech už nemluvím vůbec.

A k tomu vodu, prostě čistou odstátou vodu.

Když je vedro, jaké jsme i tento víkend tady měli, tak vám taková voda udělá tu nejlepší službu. Není potřeba žádný cukr, aby se voda i pro děti stala poživatelnou. A když není zvyklé, tak si zvykne.

Každé tělo lze naučit lepším zvykům a nikdy není pozdě. Nemusíme obětovat ničí zdraví za cenu toho, aby dítě něco snědlo či vypilo. Opravdu ne.

 

Komentáře

 • 4 slova, která léčí


  width=
  Zadejte níže své jméno a e-mail, pošlu vám e-book "4 slova, která léčí" pro radostnější prožívání života - a získáte s ním i pravidelnou dávku Darčiny inspirace :)

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Darina Šindelářová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

  Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.