Manipulace

Manipulace je taková láska s podmínkami. Manipulace je opak bezpodmínečné lásky. Ale popravdě nemá s láskou nic společného. Když se manipulace objeví v partnerství či v rodině, tak je to vždycky něco za něco. A rozhodně se jeden z té dvojice stává pomyslným vítězem a ten druhý, aniž si to hned uvědomí, prohrává. Dostat se z tohoto kolotoče není jednoduché. Co tedy dělat, když máme vedle sebe manipulátora?

Manipulátor je ve stavu, kdy potřebuje pro sebe získat, co nejvíce, a nebojí se použít jakýkoliv způsob. Tento jeho stav je neukojitelný. Tento stav mi v Bachových esencích připomíná esence Čekanky (Chicory).

Určitě čekanku znáte jako květinu. Ať už jako kávovou náhražku či jako nenápadnou rostlinku na okraji silnic. Čekanka jako rostlina je zajímavá svou proměnlivostí. Podle toho, jak je kyselá půda, tak mění sytost barvy svých květů. Manipulace je taky velice proměnlivá činnost, kdy daná osoba cíleně přizpůsobuje své chování vůči okolí, aby z toho pro sebe vytěžila maximum.

Co je ještě pozoruhodnější, že čekanka má velké kořeny, které postupně během svého života zvětšuje a zvětšuje. Tak jako manipulátor zvětšuje svá chapadla manipulace. To vše a spousta dalších aspektů této rostlinky najdeme i v samotné květové esenci z ní vyrobené, která může být perfektní právě pro lidi, co rádi s druhými manipulují.

manipulace jako Péče a starostlivost o druhé, to je čekanka

Lidé, kteří čekanku potřebují, jsou proměnliví. Chtějí dávat lásku svým bližním, ale něco za to očekávají (proto čekanka – stále na něco čeká). V jedné chvíli jsou to lidé, kteří o vás pečují, starají se o vás, a pak se vás najednou drží zuby nehty. A můžou být až majetničtí. Takto se u čekanky projevuje její manipulace. Dokud má, co chce, tak vás zahrne svou přehnanou až dusící péčí. Pokud čekanka nemá, co chce, tak použije hned několik způsobů, jak to dostat.

Právě velké hluboké kořeny čekanky jsou u lidí odrazem jejich majetnickosti a jejich velké vazby k rodině a blízkým.

Manipulace

Manipulativní maminky

Takovým krásným prototypem bývají maminky, které nedokáží ze své neutuchající péče propustit své dospělé děti. Pokud se totiž stane, že se jejich dítě bude chtít z těchto sametových pout vyprostit, tak nasadí svou další zbraň. A tou je sebelítost a pocit chudinky.

„Já se tady o Tebe tak starám, a ty…..“ Nebo „Ty mě nemáš rád….“ A taky „Co já si tady bez Tebe počnu, ani mi nezavoláš.“ A v podobných formulacích bychom mohli pokračovat.

Čekanka prostě nedokáže cítit, že láska je všude kolem ní v mnoha podobách, že není potřeba ji vlastnit a používat manipulace (čekanka ráda vlastní cokoliv). Ona to z nějakého důvodu má nastaveno, že ráda dává do vyčerpání, ale pak má podmínku, že bude na vás stále navázána. Asi z toho začínáte cítit i citové vydírání. A to je přesně ono, jak to jedině čekanka umí.

Do tohoto emočního stavu se můžeme každý někdy příležitostně dostat a třeba jste se už i dostali. Třeba v tom poznáváte i své děti, které taky dokážou používat různé manipulace a dokážou být ve vztahu k rodičům majetnické a vyděračské. Nemusí to být žádná hrůza, pokud to však nepřeroste přes hlavu. Hlavně těm, které si čekanka potřebuje na sebe nechat navázané. Pro ty existuje taky účinná pomoc.

Pokud doma zažíváte manipulace ze strany partnera, rodiče či dítěte, tak můžete zkusit sáhnout po čekance. Čekanka nebude ve stresu z toho, že by jí blízcí citově opustili, a blízcí budou zase cítit citovou svobodu.

Podobné příspěvky