Smutek ze ztráty blízkého

Smutek ze ztráty blízkého

Smutek je častá emoce. Jsme smutní z různých banalit až po vážně věci. Je dobré si smutkem projít, prožít ho a zkusit si ho bez nějakého dopingu zpracovat. S blízkým, partnerem nebo s někým, kdo nás vyslechne a utěší. 

Smutek ze ztráty blízkého bolí dlouho. A mnohdy se do něj zamotáme tak, že značně ovlivní naše chování. Zasekneme se v něm a nežijeme. Vše je nám jedno. Z ničeho nemáme radost. Vše je na nic. Můžeme se začít i přehnaně bát o druhé. Můžeme být naštvaní. Je to nefér, co se stalo. Můžeme si stěžovat.

Z tohoto pohledu už nám tento smutek nepomáhá růst. Uvízli jsme v pavučině smutku. V takovou chvíli pak můžou přijít na řadu Bachovy esence.

Smutek a Bachovy esence

Když máme smutek ze ztráty někoho blízkého, tak je pro nás těžké přijmout fakt, že už ten dotyčný s námi není. Je to velká změna. Chceme žít tou minulostí, která byla fajn, a nechceme být tady a teď s tím smutkem. Být tady s pocitem, že už je tohle vše pryč a nikdy už nebude. 

Odpoutat se od minulosti, která už není, pomáhá Bachova esence Zimolezu (Honeysuckle). Pomáhá nám neutíkat od reality stále k tomu, co bylo. Je to důležitá esence k tomu, abychom znovu začali žít přítomností. 

Přijmout vzniklou změnu pomáhá Bachova esence Ořešáku (Walnut). Pomáhá nám nepodléhat okolním vlivům a jít vpřed.

Smutek ze ztráty přináší i velkou beznaděj. Člověk nevidí světlo na konci tunelu. Tohle světlo navrací Bachova esence z jedlého kaštanu (Sweet chestnut). 

Vzniklé trauma a smutek pomáhá tišit i Bachova esence ze Snědku (Star of Bethlehem). Zanechá v nás zkušenost, ale bez trauma, které by nás jinak  mohlo dále v životě negativně ovlivňovat. 

Tak jako u všech stavů, tak i u smutku ze ztráty blízkého, je potřeba naslouchat a přistupovat individuálně. Pro smutnícího je výzva vzniklou změnu přijmout. Protože vzniklou situaci nemůžeme vrátit zpět.

Bachovy esence nám můžou s tímto přijetím velice pomoci. Smutek odplyne a vznikne tak prostor pro další cestu životem.

fb-share-icon0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial