Smutek ze ztráty blízkého

Smutek je častá emoce. Jsme smutní z různých banalit až po vážně věci jako je právě ztráta blízkého člověka. Je dobré si smutkem projít, prožít ho a zkusit si ho bez nějakého dopingu zpracovat. Nejlépe s někým, kdo nás vyslechne a utěší. Ale někdy to i tak nejde, a potřebujeme pomoci.

Smutek ze ztráty blízkého bolí dlouho. A mnohdy se do něj zamotáme tak, že značně ovlivní naše chování. Zasekneme se v něm a nežijeme. Vše je nám jedno. Z ničeho nemáme radost. Vše je na nic. Můžeme se začít i přehnaně bát o druhé. Můžeme být naštvaní. Je to nefér, co se stalo. Můžeme si stěžovat.

Z tohoto pohledu už nám tento smutek nepomáhá růst. Uvízli jsme v pavučině smutku. V takovou chvíli pak můžou přijít na řadu Bachovy esence.

Smutek

Smutek a Bachovy esence

Když máme smutek ze ztráty někoho blízkého, tak je pro nás těžké přijmout fakt, že už ten dotyčný s námi není. Ztráta blízkého je velká změna. Chceme žít tou minulostí, která byla fajn, a nechceme být tady a teď s tím smutkem. Být tady s pocitem, že už je tohle vše pryč a nikdy už nebude. 

Bachovky Zimolez (Honeysuckle) pomáhají odpoutat se od minulosti, která už není. Tato esence člověku pomáhá, aby neutíkal od reality stále k tomu, co bylo. Je to důležitá esence k tomu, abychom znovu začali žít přítomností. 

Ořešák, nebo-li Walnut Bachovky pomáhají, abychom přijali změnu, která nastala. Pomáhá nám, abychom nepodléhali okolním vlivům a šli jsme vpřed.

Smutek ze ztráty přináší i velkou beznaděj. Člověk nevidí světlo na konci tunelu. Tohle světlo zase navrací Bachova esence z jedlého kaštanu (Sweet chestnut). 

Vzniklé trauma a smutek pomáhá tišit i Bachovka Snědek (Star of Bethlehem). Zanechá v nás zkušenost, ale bez trauma, které by nás jinak  mohlo dále v životě negativně ovlivňovat. 

Smutek

Tak jako u všech stavů, tak i u smutku ze ztráty blízkého, je potřeba naslouchat a přistupovat individuálně. Pro smutnícího je výzva vzniklou změnu přijmout. Protože vzniklou situaci nemůžeme vrátit zpět.

Bachovy esence nám můžou s tímto přijetím velice pomoci. Smutek pak odplyne a vznikne tak prostor pro další cestu životem.

Podobné příspěvky