Jak se zbavit stresu

Jak se zbavit stresu v době, kdy zažíváme jednu jobovku za druhou a nevíme, co bude zítra? Tak s tím vám můžu jednoduše pomoci, i když si teď asi říkáte, že to jednoduché přece není.

Stres je totiž podtlak, který nás nutí hledat nejrychlejší a nejjednodušší způsob řešení dané situace. Protože se chceme toho nepříjemného stavu zbavit. Ale bohužel v tomto stavu nejsme schopni najít nejefektivnější řešení. Když jsme rozrušeni, tak těžko hledáme konstruktivní řešení, které by dlouhodobě fungovalo a nás to nakonec nezničilo. 

Proto je potřeba začít u myšlenky, která v nás daný emoční podtlak způsobuje. A to už tak těžké není. Když víme, co za danou emocí stojí, tak můžeme konat. A tak jsem si sestavila Bachovky na stres, které perfektně myšlenkový stav stresu vystihují a tudíž ho i řeší. Protože jsem si je na sobě i sama vyzkoušela ;).

Jak se zbavit stresu

Jak se zbavit stresu pomocí Bachových esencí

Abychom mohli v životě něco konstruktivně měnit, a tím stres ve svém životě minimalizovat, tak se musíme nejdříve uklidnit a nepodlehnout prvotní reakci, kterou stres způsobuje. Nejčastěji je to zrychlení, které jde ruku v ruce se spoustou katastrofických myšlenek.

„To nestihnu. Šéf mě zabije. Dostanu padáka. Žena se se mnou rozvede.“

Tohle je zrovna hodně vyhrocená situace, ale takto stres funguje. Tlačí nás do těch nejhorších řešení a do stavu, že já to nezvládnu, je toho moc.

Tomuto stavu, který zde popisuji, je z Bachových esencí velice blízká esence Jasanu (Elm). Lidé, kteří tuto esenci potřebují, jsou obvykle sebevědomí a všechny své povinnosti zvládají. Jakmile se však najednou nahrne toho více, tak je to znejistí, a přijdou si zavaleni, neschopní a pod tlakem. Jedním z řešení, jak se zbavit stresu, tak může být právě esence Jasanu. Ale mnohdy je toho potřeba více.

Netýkavka a Bílý kaštan

Zrychlenost, která většinou vždy nastává, když nás zachvátí stres, dokáže zklidnit bachova esence Netýkavky (Impatiens). Tuto esenci obecně potřebují lidé, co jsou v běžném životě zrychlení, prudčí, hned je něco emočně rozladí. Ale stejně, jak se rychle rozohní, tak se i rychle zchladí. Nesnáší pomalost u druhých, a vše by si proto nejraději udělali sami. Netýkavka je tedy další esencí, která je řešením, jak se zbavit stresu.

Myšlenky, které stres podporuje, jsou vždy přehnané, negativní a vysilující. V tomto případě nám opakující se myšlenkový dialog může pomoci zklidnit bachova esence z Bílého kaštanu (White chestnut). 

Stres je neblahý v tom, že se vše snažíme nejdříve vyřešit v hlavě a zasekneme se tam, protože kloudné řešení nepřichází. To nás zároveň, jak psychicky, tak i fyzicky vyčerpává. Proto se esence Bílého kaštanu může zkombinovat s esencí Olivy (Olive). Je to jedna z nejčastěji používaných esencí, protože pomáhá člověku znovu nalézt svou ztracenou sílu. 

Stres vyžaduje individuální řešení

Jak se zbavit stresu.

Bachovy esence svým působením na emoční rovině pomáhají člověku zklidnit se. Umožňují mu zkrotit své přehnané emoce, aby se mohl na situaci podívat objektivně a najít konstruktivní řešení. Protože řešením, jak se zbavit stresu, je najít ty správné myšlenky.

Každý člověk a každá situace může vyžadovat jiné řešení. Někomu postačí esence, co jsem zmínila. A někdo jich bude potřebovat více a třeba i úplně jiné. Vždy záleží na konkrétním člověku. Proto i podobná situace může vyžadovat jiné a individuální řešení, jak se zbavit stresu. Vždy se musíme dívat na člověka, nejen na situaci.  Protože to pak nemusí fungovat, a vznikají na Bachovy esence negativní zkušenosti. A přitom je potřeba jen vybrat Bachovy esence na míru.

Když je člověk navíc emočně rozhozený, tak se v celé situaci ztrácí. Proto je i důležité najít někoho, kdo situaci uvidí z opačné nezúčastněné strany. Může to být nějaký kamarád, rodič, partner či někdo, kdo s Bachovými esencemi pracuje. 

Bachovy esence pak mohou být skvělým řešením, jak zvládnout stres. Jsou perfektním pomocníkem. Nikdy ale člověk nesmí zapomenout na to, že musí i on sám něco v životě změnit. Neopakovat stejné postupy stále dokola a nečekat, že výsledek bude jiný.

Podobné příspěvky